Türk Sanayisinin İlk Yeşil Hidrojen Tesisi için İmzalar Atıldı

Türk Sanayisinin İlk Yeşil Hidrojen Tesisi için İmzalar Atıldı
04 Mart 2022 10:52

Balıkesir'de kurulması planlanan yeşil hidrojen tesisi için hazırlanan iş birliği protokolü, GMKA, Enerjisa Üretim, Eti Maden, TÜBİTAK MAM ve Aspilsan Enerji yetkilileri tarafından imzalandı.

Balıkesir'de kurulması planlanan Türkiye'nin ilk yeşil hidrojen tesisi için iş birliği protokolü 17 Şubat 2022 tarihinde imzalandı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı'ndan (GMKA) yapılan açıklamaya göre, "Yeşil Hidrojen Tesisi" için hazırlanan iş birliği protokolüne imzalar, GMKA, Enerjisa Üretim, Eti Maden, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Aspilsan Enerji yetkilileri tarafından atıldı.

İş birliği protokolü kapsamında yüzde 100 enerji dönüşümünü sağlama yolunda mevcut teknolojilerle karbon salımının düşürülmesinde fosil yakıtlar yerine ikame edilebilecek en büyük potansiyele sahip alternatif enerji kaynağı yeşil hidrojenin, Enerjisa Üretim'e ait Bandırma Enerji Üssü'nde üretimi ve kullanımı için start verildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, imza töreninde projeyi sahiplenen tüm kuruluşlara teşekkür etti. İş birliklerini ve bir araya gelme kültürünü çok önemsediklerini kaydeden Dönmez yaptığı konuşmada; "Kamuda oluşan bu birikimi özel sektör ile birlikte kullanmamız, buralardan güzel başarı hikayeleri çıkarmamız lazım. Bakanlığın bakış açısı olabildiğince somut ve makul projeleri desteklemektir, hatta 'Bandırma Enerji Üssü' gibi kuruluşlarımızca ortak bir vizyon belirlenmiş alanlarda yapılacak çalışmaların, Türkiye'de KOBİ'lere, akademiye, girişimcilere fayda sağlaması için Bakanlık kaynaklarının harekete geçirilmesi de mümkündür" dedi.

Kaynak: AA

Diğer Haberler