Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu

T.C. Gıda Tarım ve Orman Bakanlığımızın yönlendirmesiyle, 2014 yılında, Derneğimiz tarafından hazırlanan Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu yayınlanmıştır.

Bu Kılavuz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yönlendirmesiyle Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından başta ambalaj üreticileri olmak üzere gıda ile temas eden madde ve malzeme üreten tüm işyerlerine rehberlik etmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreten İş Yerleri İçin Hijyen Esasları ve İyi Uygulama Kılavuzu, ambalaj malzemesinin hammadde kabulünden, üretimi, depolanması, sevkiyatına kadar olan tüm süreçlerde Gıda Güvenliği ve Hijyen esaslarını dikkate alarak, İyi Üretim Uygulamaları dahilinde sürecin doğru şekilde işlemesini sağlayabilmek amacıyla sektördeki işyerleri ve bu sürece dahil olan tüm tedarikçilere yol göstermeyi hedeflemektedir. Bir çok temsilcinin görüşleri ve ilgili tüm kılavuz ve standartların incelenerek süzülmesi dahilinde Derneğimizin Uzmanları tarafından hazırlanan bu kitapçık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın onayı ile yayınlanmıştır.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi Derneğimizle ( asd@ambalaj.org.tr ) paylaşmanızı rica ederiz.