Şişecam Cam Ambalaj Ürünleriyle Küresel Ayak İzini Genişletiyor

Şişecam Cam Ambalaj Ürünleriyle Küresel Ayak İzini Genişletiyor
21 Eylül 2021 16:44

Şişecam, ana faaliyet alanlarında ilk 3 oyuncudan biri olma vizyonu doğrultusundaki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, inovatif, çevre dostu cam ambalaj ürünleri ile gıda, içecek ve ecza gibi stratejik sektörlerin önemli bir çözüm ortağı konumunda bulunuyor. İhracattaki büyümesini sürdüren Şişecam, Türkiye dışında Rusya, Gürcistan ve Ukrayna'yı kapsayan üretim ağına Avrupa'yı da katmaya hazırlanıyor.

Dünyanın En Büyük 5 Cam Ambalaj Üreticisi Arasında

Şişecam, Avrupa ve dünyanın en büyük 5 cam ambalaj üreticisi arasında yer alıyor. Şişecam, cam ambalaj alanındaki faaliyetlerini Türkiye ile birlikte Gürcistan, Rusya ve Ukrayna olmak üzere 4 ülkedeki toplam 10 üretim tesisi ve yıllık 2.6 milyonluk ton üretim kapasitesiyle sürdürüyor. Şişecam, gıda, su, maden suyu, alkollü ve alkolsüz içecekler ile ecza ve kozmetik gibi birçok sektörün 6 cc'den 15000 cc'ye kadar çeşitli hacim ve renklerde cam ambalaj ihtiyacını karşılıyor. Cam ambalaj ihracatında ise Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri öne çıkan pazarları arasında yer alıyor.

Ecza Sektörü İş Öncelikleri Arasında En Üst Sıralarda Yer Alıyor

Şişecam'ın Eskişehir fabrikasında ürettiği ecza şişeleri, “temiz oda” uygulaması ile hayata geçiriliyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan “temiz oda” uygulamasında şişeler, çeşitli kalite kontrol aşamalarından geçirildikten sonra, paketleme makinelerinde ambalajlanarak ecza şişeleri için özel olarak hazırlanmış stok sahasına aktarılıyor. Böylece sağlık gibi önemli bir alana hizmet edecek olan cam şişeler, üretim sürecini gereğine uygun şekilde tamamlıyor. Ecza sektörü, cam ambalaj üretimi yaptığı sektörler arasında tonaj olarak en küçük parçayı oluştursa da sağlık sektörüne verdiği öncelik, hayata geçirdiği ve planladığımız yatırımlar, kalite sistemleri, adanmış insan gücümüz açısından iş öncelikleri arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Ar-Ge Faaliyetleri Çevresel Etkilerimizi En Aza İndiriyoruz

Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi, ürün hafifletme, üretimde geri dönüştürülmüş cam oranı kullanımını artırma, özgün tasarım, uygun maliyette nitelikli cam ambalaj üretme konularında hayata geçirdiği inovatif buluş ve uygulamalarla camın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin sınırlarını zorlayarak,  daha az enerji ve doğal kaynak kullanımı ile cam ambalaj ürün niteliğinin en üst düzeye çıkartılmasını sağlıyor. Şişecam, tüm faaliyetlerini ve iş süreçlerini çevresel etkilerini en aza indirmek hedefiyle yönetiyor.

Diğer Haberler