Şişecam Avrupa'daki İlk Cam Ambalaj Tesisinin Temelini Macaristan'da Attı

Şişecam Avrupa'daki İlk Cam Ambalaj Tesisinin Temelini Macaristan'da Attı
17 Mayıs 2022 14:36

Şişecam'ın, Macaristan'ın Kaposvar şehrinde hayata geçireceği 255 milyon Euro'luk Greenfield cam ambalaj tesisinin temel atma töreni 17 Mart tarihinde gerçekleştirildi. Şişecam'ın Avrupa'da cam ambalaj alanındaki ilk üretim tesisi olma özelliğini taşıyan ve cam ambalaj ürünlerini Avrupa pazarı ile daha kolay buluşturmasına imkân sağlayacak olan tesisin temel atma törenine, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, Kaposvar Milletvekili Attila Gelencsé, Kaposvar Belediye Başkanı Károly Szita, Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman ve Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici katıldı.

Şişecam'ın uluslararası satışlarının büyük bir bölümünü Avrupa pazarına yaptığına dikkat çeken Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Şişecam'ın tüm ekosistemi için değer yaratmayı en önemli önceliklerinden biri kabul ettiğini belirtti. Kırman: “Avrupa pazarı, küresel cam ambalaj pazarının dörtte birini oluşturmakta ve sektörün hızlı gelişimi ve şirketimizin mevcut üretim ayak izini genişletmesi adına önemli fırsatlar barındırmaktadır. Macaristan'daki olumlu deneyimlerimiz, Avrupa'da cam ambalaj üretim tesisi yatırımımızı planlarken, Macaristan'ı önceliklendirmemizde büyük rol oynadı” dedi.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici ise yaptığı konuşmada Macaristan yatırımının, Şişecam'ın değer yaratan sürdürülebilir büyüme vizyonunun bir ürünü olduğunu belirterek; “Tamamlandığında, yıllık 330 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olacak, 255 Milyon Euro yatırımla hayata geçecek olan tesisimiz kaliteli cam ambalaj ürünlerimizi Avrupa pazarı ile daha kolay buluşturmamıza imkân tanıyacak. Hem Macaristan'ın hem de geniş bir coğrafyada dış pazarın cam ambalaj taleplerine cevap verecek” diye konuştu.

Diğer Haberler