PET Şişelerin Sonsuz Kez Dönüştürülmesi için Yatırım

PET Şişelerin Sonsuz Kez Dönüştürülmesi için Yatırım
17 Kasım 2021 15:38

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), döngüsel ekonomi alanında dünya çapında önemli bir ilki gerçekleştiren geri dönüşüm projesine 30 milyon dolar tutarında finansman desteği sağlıyor. TSKB ile Meltem Kimya arasında imzalanan kredi anlaşması, TSKB Genel Müdürü Ece Börü ve Meltem Kimya CEO'su Turan Şahin'in katılımıyla 22 Ekim 2021 Cuma günü gerçekleştirildi. 

Meltem Kimya'nın hayata geçirdiği kimyasal depolimerizasyon yönteminin diğer bir önemli çıktısı da, elde edilen ürünlerin gıda ile temasa uygun olması. Türkiye'de gıda ile temas eden madde ve malzeme üretiminde mekanik geri dönüşüm sonucu elde edilen plastik kullanımına izin verilmiyor. Meltem Kimya'nın uyguladığı yöntem ise gıda ile temasa uygun PET resinin üretimi açısından kabul gören uygulama olacak. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre; mekanik geri dönüşüm metoduyla üretilen plastik, yalnızca 7 kez geri dönüştürülebilirken, kimyasal depolimerizasyon metoduyla PET şişeler sonsuz defa geri dönüştürülebilecek.

Meltem Kimya, TSKB'den sağladığı finansmanla 125 bin metrekarelik kapalı alana sahip bir tesis kurarak kapasite artışı sağlayacak. 15 bin metrekarelik ilave alanda ise depo ve yardımcı işletmeler bulunacak. Toplam yatırım tutarı 45 milyon dolar seviyesindeki tesisin 2022 yılının Ekim ayında tamamlanması planlanıyor.

Diğer Haberler