Türkiye'nin 11 aylık Karton ihracatı 2 milyar dolar

Türkiye'nin 11 aylık Karton ihracatı 2 milyar dolar
31 Ocak 2020 13:47

Türkiye karton ambalaj sektörü, 194 ülkeye 2019'un ilk 11 ayında 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16'lık bir artış sağladı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Karton Ambalaj'dan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği KASAD Başkanı Alican Duran, en önemli pazarları İngiltere, Almanya, Irak ve Fransa olarak açıkladı. Karton ambalajda kilogram başı birim fiyatın ise ortalama 2,32 dolar olduğunu dile getiren Duran, çevreye duyarlı, sürdürülebilirlik temelli politikaların yaygınlaşması ile plastik kullanımının önümüzdeki yıllarda daha da azalarak yerini büyük ölçüde kartona bırakacağını düşündüklerini kaydetti.

Sektörün ortalama kilogram başı fiyatının 2,32 dolar olduğunu söyleyen Duran, "Yılı 2,2 milyar dolarlık bir ihracatla bitirmeyi hedefliyoruz. Birleşik Krallık, Almanya, Irak, Fransa, İsrail, Yunanistan, Birleşik Devletler en çok ihracat yaptığımız pazarların başında geliyor. Katar'a ihracatta uyguladığımız kilogram başı birim fiyatımız 4,24, ABD'de ise 4,05 dolar. Amacımız ihracat gerçekleştirdiğimiz bütün ülkelerde 4 dolar hedefini yakalamak. Sürdürülebilir çevre politikaları uygulamaları yaygınlaşıyor, bu durum plastik kullanımını azaltıyor. Önümüzdeki yıllarda bunun artarak sürmesini bekliyoruz ve bu taraftaki gelişmelerin karton ambalaj ihracatına pozitif etkisinin daha da çok olması için çalışıyoruz” dedi. Alican Duran ayrıca,dijital çağda, kağıt-karton ambalajların da akıllı ambalajlar haline geleceğini, özellikle gıda ambalajlarında önemli görevler yükleneceğini belirtti. Dura, "Örneğin; gelecekte en fazla gelişmenin olacağı soğutulmuş ve dondurulmuş gıdalarda soğuk zincirin bozulduğunu tüketiciye bildirebilecek, raf ömrü ile ilgili uyarı yapabilecek yeni çözümler sunulacak” dedi.
 

Diğer Haberler