TOBB Türkiye Ambalaj Meclisi Toplandı

TOBB Türkiye Ambalaj Meclisi Toplandı
31 Ocak 2020 13:35

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ambalaj Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil ve Meclis Başkanı Mustafa Tacir başkanlığında özel sektör temsilcilerinin yüksek katılımlarıyla 17 Aralık 2019 tarihinde TOBB İstanbul Hizmet Binası'nda yapıldı.

Toplantının ilk gündem maddesi olan ‘Döngüsel Ekonomi'yi etkin kılmak adına yapılması gerekenlere ilişkin katılımcılar söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Sonuca yönelik, sürdürülebilir faaliyetlere ağırlık verilmesi ve bu hususta en önemli işin anaokul ve ilkokul müfredatlarına da çevre dersinin konulması gerekliliği üzerinde duruldu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Amabalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Üyesi de olan Mustafa Tacir, İSO olarak Avrupa Birliği (AB) karar organları ile temasta bulunmak için yaptıkları Brüksel ziyareti hakkında bilgi verdi. Yaptıkları görüşmelerin neticesinde, AB'nin hedefleri ile Türkiye'nin hedeflerini uyumlaştırmanın önemi, AR-GE ve inovasyona odaklanılması gerekliliğinin öne çıktığına vurgu yaptı. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak konular arasında ilk sırada yer alacağını düşündüğü ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” arasında yer alan ‘Bilinçli Üretim ve Tüketim'in öneminden bahsetti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, bilinçli tüketim ile geri dönüşüm konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik "Plastiğin doğada yeri yok, hayatımızda yeri çok” sloganıyla yürütülecek reklam kampanyasından bahsetti. Konuya ilişkin söz alan ASD Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, 10 -15 yaş grubu öğrencilerine yönelik hazırladıkları yayınları "Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” adlı kitapçığın dağıtım durumu hakkında bilgi verdi.

Toplantının ikinci ve üçüncü gündem maddeleri olan İstanbul'da 21-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşen ASD Ambalaj Kongresi 2019 Uluslararası Ambalaj Sanayi Kongresi, 3 Aralık'ta yapılan 14. PAGEV Türk Plastik Endüstrisi Kongresi ve 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen Etiket Sanayicileri Derneği (ESD) 21. Yılı ve "16. Etiket Bayramı” programı dahilinde yaptığı etkinlik hakkında dernek ve vakıf temsilcileri toplantı katılımcılarına kısaca bilgi verdi.

ASD Ambalaj Binasında 13 Aralık 2019 tarihinde yapılan TOBB Ambalaj Meclisi Çevre, Enerji ve Mevzuat Komitesi toplantısı çalışma konuları dördüncü gündem maddesi olarak değerlendirildi. Avrupa Birliğinin tek kullanımlık plastik yönetmeliğinin ambalaj sanayine etkileri ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hakkında katılımcılar söz aldılar.

Türkiye Ambalaj Meclisi üyelerinin meclis toplantılarına gösterdikleri öneme ve ilgiye teşekkür eden Meclis Başkanı Mustafa Tacir, yeni yıla ilişkin iyi temennilerle kapanışı yaptı.

FOTOĞRAFLAR

Diğer Haberler