K 2019 Plastiklerin Dikkatli İşlenmesine İlişkin Mesaj Verdi

K 2019 Plastiklerin Dikkatli İşlenmesine İlişkin Mesaj Verdi
31 Ocak 2020 13:57

Plastik ve kauçuk sektörünün küresel ticaret fuarı K, sekiz günlük sürecin ardından 23 Ekim 2019 tarihinde Düsseldorf'da sona erdi. Fuarda, 63 ülkeden 3330 katılımcı yer aldı. 168 ülkeden 224.116 ziyaretçi özellikle geri dönüşüm sistemleri, sürdürülebilir ham maddeler ve kaynak koruma süreçlerine büyük ilgi gösterdi. Fuara gösterilen yoğun ilgi aynı zamanda uluslararası ticarette rol alan kitlenin son teknolojilerle geleceğe en iyi şekilde hazırlanma amacı içinde olduğunu da gösterdi.

Messe Düsseldorf'un Başkanı ve CEO'su Werner Matthias Dornscheidt, "K 2019 çağın gerektirdiği noktada bulunuyor. Bu etkinliğin sektör açısından önemi dünyanın her yerinden aldığı yüksek kabulle sabittir. Bu tür etkinlikler rehberlik ve bakış açısı kazandırıyor, ekonomik bir itici güç vazifesi görüyor ve geleceğin trendlerini, somut yaklaşımlarını gözler önüne seriyor. Sektörün kendisi ve sektörde yer alan profesyonel kuruluşlar burada sektöre özel sorunları dile getirme ve küresel ölçekte sosyo-politik soruların yanıtlarını tartışma şansı buldular ve bu fırsatı oldukça iyi değerlendirdiler,” açıklamasında bulundu.

K 2019'un Katılımcı Danışma Kurulu Başkanı Ulrich Reifenhäuser da "Plastik ve kauçuk sektörü, değer zincirinin tamamına karşı sorumlu olduğunu da bir kez daha kanıtlamış oldu. K 2019'un anahtar sözcükleri olan "Reflect. Re-Think. Think Laterally. Think Afresh.” (Yansıt. Yeniden Düşün. Diğer Açıdan Bak. Bir Daha Düşün) katılımcıların stantlarında yansıtıldı. Sektörün daha önce hiçbir soruna tek yürek olarak eğildiği ve çevreye uyumluluk, kaynakların korunması ve atık üretmekten kaçınma konularına çözüm getirmek adına bu kadar tutarlı çalıştığı görülmemiştir,” açıklamasında bulundu.

Ülkelerin ziyaretçilere en iyi şekilde tanıtıldığı etkinlikte ev sahibi Almanya'yı İtalya, Hollanda, Hindistan, Türkiye, Çin ve ABD izledi. Ayrıca Rusya Federasyonu, Japonya ve Brezilya'dan katılan ticari katılımcıların sayısında da belirgin artış gözlendi.

Ziyaretçi anketi sonuçları katılımcıların fikrini doğrular nitelikteydi; 2016 yılında %70,8 artış sağlanan uluslararası ziyaretçi katılımı K 2019'da %73,1 olarak ölçüldü. Yabancı ziyaretçilerin %42'si Angola, Burkina-Faso, Bahamalar, Cayman Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Madagaskar, Moritanya, Moğolistan, Myanmar, Fransız Polinezyası ve Tacikistan gibi okyanus ötesindeki ülkelerden katıldı. Ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu beklendiği gibi Asyalı uzmanlar oluşturdu; etkinlik Güney, Doğu ve Orta Asya'dan yaklaşık 40.000 ziyaretçiyi ağırladı. Çin ve Japonya'dan gelen ziyaretçi sayısında belirgin bir artış gözlenirken, etkinliğe en çok ziyaretçi gönderen ülke Hindistan oldu.

Komşu Avrupa ülkelerinin katılım oranlarına bakıldığında ise 10.000 ziyaretçi ile zirveye oturan İtalya'yı Hollanda (yaklaşık 9000), Türkiye (7500'ün üzerinde), Fransa (6700'ün üzerinde), Belçika (6300'ün üzerinde), İspanya (5100'ün üzerinde) ve Rusya'nın (yaklaşık 5000) izlediği görüldü.

K 2019 ambalajlamadan inşaata, otomotivden elektriğe, tıbbi cihaz teknolojisinden tarıma neredeyse tüm kilit tüketici sektöründen ziyaretçi ağırladı. K 2019'un bu yıl odak noktasında malzemenin ve sektörün kaynak koruma süreçleri, dijitalleştirme, işlevsellik, yenilenebilir enerji, döngüsellik ve sürdürebilirlik alanlarındaki yenilikçi gücü yer aldı.

Bir sonraki K Düsseldorf, 19-26 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Diğer Haberler