Etil Alkol Satışına Ambalaj Şartı Getirildi

Etil Alkol Satışına Ambalaj Şartı Getirildi
17 Kasım 2021 15:31

Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 14 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikle, hastane ve eczane gibi sağlık kuruluşlarının sadece kendi kullanımları için ihtiyaç duydukları miktarda bulundurulabildikleri tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün, tüketiciyi cezbeden ve alkollü içki izlenimi veren cam ambalajlarda, kayıt dışı ve arz amacı dışında piyasaya sunulması sorununun giderilmesi amaçlandı.

​​​​​​​Tıbbi kullanım amaçlı ürünlerin "içilebilir olmamaları" ve son tüketiciye içilebilir ürünler gibi pazarlanmasının güvenilir olmamasından dolayı, tüketicide farkındalık oluşturulması için, ürünün cam ambalajı 5 litrelik siyah mat plastik ambalaja dönüştürüldü. Böylece ürünün alkollü içkiye benzerliğinin ortadan kaldırılması hedeflendi.

Tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün tüketiciye yasa dışı satışını engellemek amacıyla satış kanallarına sınırlama getirildi ve kullanım amacına da uygun olarak sadece Sağlık Bakanlığından ruhsat almış ecza depoları aracılığıyla son tüketici olan hastane ve eczane gibi sağlık kuruluşlarına ulaştırılması planlandı.

Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanlığı yürütecek.

İlgili yönetmeliğe bağlantıdan ulaşabilirsiniz; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/11/20211114-1.htm

Kaynak: AA

Diğer Haberler