Avrupa'nın İlk Polistiren Geri Dönüşüm Tesisi 

Avrupa'nın İlk Polistiren Geri Dönüşüm Tesisi 
02 Ağustos 2021 16:17

INEOS Styrolution, Recycling Technologies ve Trinseo; Avrupa'da ticari polistiren (PS) geri dönüşüm tesisleri kurma planlarında önemli bir noktaya ulaştıklarını açıkladılar. Birleşik Krallık'ta / İngiltere'de 2022'de bir pilot tesis kurulacak.

INEOS Styrolution, Reccling Technologies ve Trinseo üç şirketin ortak hedefi; PS'yi depolimerizasyon yoluyla döngüsel bir malzeme üretmek.  PS'nin özellikleri, PS atığının tekrar polimerize edilmeden önceki kimyasal yapı taşlarına geri dönüştüğünde tam döngüselliğe” izin veriyor. Şirketler,  ayrıca geri dönüştürülmüş PS'nin yeni PS ile aynı özelliklere sahip olacağını söylüyor. Yaşam döngüsü değerlendirme hesaplamalarının, nafttan PS üretimi ile karşılaştırıldığında sera gazı emisyonlarında “önemli düşüşler” gösterdiği saptandı.

Teknoloji seçeneklerinin değerlendirilmesinin ardından, PS'nin ticari ölçekte geri dönüşümü için teknoloji sağlayıcısı olarak INEOS Styrolution ve Trinseo'ya katılmak üzere seçildi. Firmalar, INEOS Recycling Technologies çözümünün PS'nin stiren monomere dönüştürülmesinde en yüksek verimi sağladığını ve şirketin akışkan yataklı reaktörünün teknik ekibinin uzmanlığıyla birleşmesiyle en ölçeklenebilir çözümü sağladığını belirledi.

INEOS Styrolution, tamamen ticari ölçekli geri dönüşüm tesisini Wingles, Fransa'da kurmayı planlıyor. Trinseo ayrıca, 2023'te faaliyete geçmesi beklenen Belçika'nın Tessenderlo kentinde bir tesis kurma planını duyurdu. Her fabrika, 15 kT / yıl PS atığını geri dönüştürülmüş stirene dönüştürmeyi hedefleyecek.

INEOS Styrolution'da Standart Ürünler EMEA İşletme Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sven Riechers, “Avrupa'daki polistiren tesislerimizden biri olan Wingles, gelecekteki geri dönüşüm tesisimiz için mükemmel bir şekilde uygun” dedi.

Trinseo'da Plastics & Feedstocks Başkan Yardımcısı ve Styrenics Circular Solutions Başkanı Nicolas Joly, “Polistirenin  harika bir polimer olduğu ortaya çıktı. Depolimerizasyon yalnızca etkili bir geri dönüşüm yöntemi olmakla kalmıyor, bu süreçte gıda teması uyumluluğu korurken geri dönüşüme de olanak tanıyor “şeklinde değerlendirme yaptı.

Recycling Technologies Ltd. CEO'su ve Kurucusu Adrian Griffiths ise, “INEOS Styrolution ve Trinseo ile iş birliğimiz, teknolojimizin polistireni döngüsel yapma yeteneğinin güçlü bir kabulüdür. Avrupa'nın ilk kimyasal polistiren geri dönüşüm tesisini kurmak için bu iki küresel şirketle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

INEOS Styrolution, stiren monomer, polistiren, ABS Standardı ve stirenik spesiyalitelerine odaklanan lider küresel stiren tedarikçisi. Dünya standartlarında üretim tesisleri ve 90 yılı aşkın tecrübesiyle INEOS Styrolution, müşterilerine pazarlarında rekabet üstünlüğü sağlayacak şekilde tasarlanmış çözümler sunarak, başarılı olmalarına ve aynı zamanda, stirenler için döngüsel ekonomiyi,  gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oluyor.

İngiltere merkezli Recycling Technologies Ltd, plastiğin daha sürdürülebilir bir malzemeye dönüşümünü hızlandırmayı misyon edinen bir firma. Şu anda dünyada kullanılan plastiğin yüzde 88'i ya gömülü, yanmış ya da çevreye sızmış [1]. Bu, dünyanın her yıl üretilen 359 milyon ton plastiğin yalnızca yüzde 12'sini geri dönüştürdüğü anlamına gelir [2]. Bir araştırma, mühendislik ve üretim şirketi olan Recycling Technologies, polistiren ve fleksibıl ambalaj da dahil olmak üzere geri dönüşümü zor plastik atıkları, yeni plastik üretimi için ham maddelere dönüştürmek için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. İlk ticari ürünü olan RT7000, modüler ve küçük ölçekli olup, mevcut atık işleme ve geri dönüşüm alanlarına kolayca uyacak şekilde tasarlandı ve dünyanın herhangi bir yerinde atık plastiği geri dönüştürmek için ölçeklenebilir bir çözüm sunuyor.

Trinseo (NYSE: TSE), günlük yaşamımıza özgü yenilikçi, sürdürülebilir ve değer yaratan ürünler sunmaya odaklanan küresel malzeme çözümleri sağlayıcısı ve plastik, lateks bağlayıcı ve sentetik kauçuk üreticisi.

[1] McKinsey & Co - Plastik atık geri dönüşümü kimya endüstrisini nasıl dönüştürebilir?

[2] Plastics Europe - Plastics Gerçekler 2019 

Kaynak: https://www.ineos-styrolution.com/portal/news-overview 

Diğer Haberler