WorldStar 2024 Başvuruları Başladı!

Sayın Sektör Mensupları,

Değerli Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Sahibi,

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2022'de kazandığınız ödülden dolayı WorldStar 2024'e başvuru hakkınız bulunmaktadır. Ödül kazandığınız ürünlerinizle WorldStar 2024'e katılım gösterebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, World Packaging Organisation (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2022 Yarışmasından en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2024'e katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2024 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

Sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2024 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2024 Takvimi Nedir?

- Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 15 Ekim 2023

- Online Jüri Toplantısı Tarihi  Kasım 2023

- Sonuçların Açıklanacağı Tarih: Ocak 2024

- Ödül Töreni: Mayıs 2024

WorldStar'da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?
Bu yıl içecek kategorisi; Alkollü İçecek ve Alkolsüz İçecek olarak ikiye ayrılmıştır. Yarışmaya toplam 19 kategoride başvuru yapılabilmektedir. Kategoriler; Alkollü İçecekler, Alkolsüz İçecekler, Elektronik, Gıda, Sağlık ve Kişisel Bakım, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Etiketleme ve Dekorasyon, Lüks, Tıp ve Eczacılık, Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları, E-ticaret,Yaş Meyve ve Sebzeler, Evcil Hayvan Ürünleri/Gıda dahil, Oyuncaklar, Dijital Ambalaj, Hediye Ambalaj kategorileri ile birlikte bu kategorilere girmeyen ambalajları kapsayan 'Diğer' şeklinde sıralanmaktadır.

WPO ÖZEL ÖDÜLLER

Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü, Save Food Ödülü, Kullanım Kolaylığı Ödülü ve Başkan Özel Ödülü

Online başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü, Save Food Ödülü , Kullanım Kolaylığı Ödülü ve Başkan Özel Ödülleri içinde seçenekler bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra WPO Özel Ödülleri giriş formu doldurularak başvurulmaktadır. Başkan Özel Ödülü hariç, her bir özel ödül başvurusu için, 50 Euro'luk ek ücret yatırmak gerekmektedir. WPO Özel Ödülünü kazananlar, ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin WPO Özel Ödüller kısmında ayrıca yer verilmektedir.

Her bir kategori için üç ambalaj Bronz, Gümüş ve Altın Özel Ödülü almaya hak kazanacaktır.

- Sürdürülebilirlik Ödülü

- Pazarlama Ödülü

- Save Food Ödülü

- Kullanım Kolaylığı Ödülü

- Başkan Özel Ödülü

WPO Özel Ödülleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

WPO KİŞİSEL ÖDÜL

Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Bu kategoriye uygun adaylar 25 yıldan az olmamak üzere sektör tecrübesine sahip olmalıdır. Her ülke sadece 1 aday çıkarabilir. Bu ödül her yıl 2-4 adet verilir. Adayınızı asd@ambalaj.org.tr 'den Derneğimize bildirebilirsiniz. Yaşam Boyu Başarı Ödülü adaylığı için son başvuru tarihi 10 Kasım 2023'dir. Adayınız var ise bu tarihten önce tarafımıza bildirmeniz gerekmektedir. Bu kategorinin sonuçları WPO tarafından daha sonra açıklanacaktır.

WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?

WorldStar Yarışması, Ambalaj Ay Yıldızları 2022 (Crescent and Stars for Packaging) Yarışması'nda en az Yetkinlik Ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır.Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmamış olması gerekmektedir. 

Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Başvurunuzu http://www.worldstar.org  adresinden kendiniz online yapmalısınız.

-  Online form  (Forma buradan ulaşabilirsiniz)

-  100+50 (en fazla 150) Kelimelik ingilizce ürün tanıtım yazısı

-  5 Ürün fotoğrafı (yüksek çözünürlüklü ve toplamı en fazla 5 MB)

-  Ödeme

Online başvuru sırasında Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması (Crescents and Stars for Packaging ) ile yıl seçeneği işaretlenmelidir.

Başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:

Yarışmaya katılan ürünün en fazla 5 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında en gazla 5 dijital fotoğrafının (minimum 300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün fotoğraflarını esas alacağından gönderdiğiniz görsellerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. E-posta ve normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Online olarak başvurular alınmaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz. 

WPO Ödülünü neden sizin ürününüz kazanmalı sorusunun cevabı en fazla 100 kelime ile İngilizce olarak yazılmalıdır. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla görsellerin estetiği, profesyonel ellerden çıkmış olmasının yanı sıra, ambalajı anlatan öz ve vurucu kısa açıklamalar çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi dikkatinize sunarız. 

Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.

Ödeme:
Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 Euro. Sonraki her bir ürün için ise 500 Euro' dur. Ödemeyi banka transferi veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Banka detayları için  s.atallah@worldpackaging.org ile iletişime geçebilirsiniz. Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

Jüri Hangi Ana Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?

Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

 1. İçerdiği Ürünü Koruma ve Saklama
 2. Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma-Kapama
 3. Satış Cazibesi,Ambalaj Üzerindeki Marka Çalışması /  Pazarlama
 4. Uygulama Kalitesi
 5. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi ve Maliyetten Tasarruf
 6. Sürdürülebilirlik
 7. Yaratıcılık ve İnovasyon
 8. Ürünün Ergonomisi

Yukarıdaki kriterleri göz önüne alındığında, başvuru yaparken ödül alma şansınızı arttırmak için bazı önerilerde bulunmak isteriz;

 • Geçmiş yıllarda WorldStar ödülünü kazanan firma ve ambalajlarını WPO web sitesinde gözden geçirmenizi, (2023 yılı WorldStar kazananlarına buradan ulaşabilirsiniz.)
 • WPO Yarışma değerlendirme kriterlerini incelemenizi, (Kriterlere buradan ulaşabilirsiniz.)
 • Ambalajın, satış-pazarlamaya etkisi, üretim maliyetinde sağladığı avantajları, daha az hammadde kullanımı, enerji tasarrufu, çevreye uygunluğu, geri dönüştürülebilirliği, raf ömrünü uzatması, migrasyon oranına olumlu etkisi gibi konularda rakamsal bilgiler ile belirtmenizi öneririz. Ayrıca gereksiz kelime kullanımından kaçınmanızın, ambalajın temel ve en önemli özelliklerini maddeler halinde yazmanızın başvurunuzun ödül alma şansını arttıracağını belirtmek isteriz. (Yüzde 40 satışları arttırdı, yüzde 30 hammadde kullanımı azaldı, mono malzeme kullanıldı,yüzde 20 enerji tasarrufu sağladı, 90 gün daha raf ömrünü uzattı, 10 kat hızlı set-up ile yüksek maliyet avantajı gibi.)
 • Ambalajın, yüksek çözünürlük ve doğru açı ile çekilmiş fotoğraflarını başvurunuzda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Jüride ASD & Türkiye adına da bir temsilci yer almaktadır.

Başvurunuzu http://www.worldstar.org adresinden kendiniz online yapmalısınız.

WorldStar yetkilisi Ms. Soha Atallah'a s.atallah@worldpackaging.org mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için;  ASD-Satın Alma ve Etkinlik Koordinatörü

Eda Yurga (edayurga@ambalaj.org.tr) ile iletişime geçebilirsiniz.


Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği