Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti

Değerli ASD Üyelerimiz,

Covid-19 salgınının yayılımında ülkemizde vaka ve hasta sayısında da ciddi bir yükseliş görülmesine bağlı olarak, T.C. İçişleri Bakanlığınca 15.12.2020 tarihli  '81 İle Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesi' yayımlanmıştır.

Genelge'ye istinaden, sokağa çıkma kısıtlamaları; Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00'den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

31 Aralık 2020 - 4 Ocak 2021 tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında, hafta sonlarında (Cumartesi ve Pazar günleri) uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına dair daha önce illere gönderilen genelge kapsamında  belirlenen usul ve esaslar, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günleri için de geçerli olacak.

Daha önce illere gönderilen genelge ile 1 Mart 2021 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerde genel kurul dahil etkinlikler ertelenmişti. Yeni genelge ile bu kapsama sendikaların yapacağı genel kurul dahil etkinlikler de eklendi.

Genelge 'nin 1.1. ve 2.1.Maddeleri uyarınca "Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi" yayımlanmış olup söz konusu listenin 8.maddesine göre "Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar" kısıtlamadan muaf tutularak çalışmalarına devam edebileceklerdir.

Firmanız belirtilen günlerde çalışması durumunda herhangi bir kurum veya kuruluştan izin almasına gerek bulunmamaktadır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında çalışacak personelinizin istisna kapsamında olduğunu belgelemek için aşağıdaki linkte yer alan Çalışma İzin Yazı ve Genelgeyi yanlarında bulundurmaları yeterli olacaktır.

15.12.2020 tarihli Genelge için Tıklayınız.

Genelge için tıklayınız.

Genelge Ek için tıklayınız.

Çalışma izin yazısı için tıklayınız.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği