WorldStar 2018 Başvuruları Başladı !

24 Temmuz 2017 17:27

Değerli Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Sahibi,

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2016' da kazandığınız ödülden dolayı WorldStar 2018'e başvuru hakkınız bulunmaktadır. Yarışmamızda 2016 yılında ödül hak edip başvuruda bulunmadığınız ürünler ile katılım gösterebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, World Packaging Organisation (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışmasında en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2018'e katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2018 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

Sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2018 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2018 Takvimi Nedir?

- Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 6 Ekim 2017

- Jüri Toplantısı Tarihi: 9 Kasım 2017

- Ödül Töreni: 2 Mayıs 2018 / Queensland, Avustralya

WorldStar'da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?

Yarışmanın ana kategorileri İçecekler, Elektronik, Gıda, Sağlık ve Kişisel Bakım, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Etiketleme ve Dekorasyon (Grafik Tasarım), Lüks, Tıp ve Eczacılık, Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları ile birlikte bu kategorilere girmeyen ambalajları kapsayan ‘Diğer' şeklinde sıralanmaktadır.

WPO ÖZEL ÖDÜLLER

Pazarlama Ödülü, Sürdürülebilirlik, Başkan Özel Ödülü, Save Food, Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Her bir kategori için üç ambalaj Bronz, Gümüş ve Altın Özel Ödülü almaya hak kazanacaktır.

Başkan Özel Ödülü

WorldStar kazanan tüm ambalajlar (herhangi bir ek ücret ödemeden) WPO Başkanlık Ödülüne aday gösterilecek ve juri tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kazanan ürün ödül töreninde ayrıca ödüllendirilecektir. Kazananlara basın bülteni ve WorldStar web sitesinde yer verilmektedir.

Sürdürülebilirlik Ödülü

Online başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Sürdürülebilirlik Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü kazananlar ambalajlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Sürdürülebilirlik Bölümünde yer verilmektedir.

Pazarlama Ödülü

Online başvuru sırasında Pazarlama Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Pazarlama Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Pazarlama Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Pazarlama Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Pazarlama Bölümünde yer verilmektedir.

Save Food Ödülü

Online başvuru sırasında Save Food Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Save Food Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Save Food Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Save Food Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Save Food Bölümünde yer verilmektedir.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Bu kategoriye uygun adaylar 25 yıldan az olmamak üzere sektör tecrübesine sahip olmalıdır. Her ülke sadece 1 aday çıkarabilir. Bu ödül her yıl 2-4 adet verilir. Bu kategorinin başvuru bitiş tarihi 7 Aralık 2017 'dir. Adayınızı asd@ambalaj.org.tr ‘ den Derneğimize bildirebilirsiniz.

WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?

WorldStar Yarışması, 2016'da Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda en az Yetkinlik Ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle, geçtiğimiz sene en az Yetkinlik Ödülü almış ürününüz ile başvuru yapabilirsiniz.

Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmış olmaması gerekmektedir.

Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:

Yarışmaya katılan ürünün en fazla 2 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 dijital fotoğrafının (300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz resimlerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz.

Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 €. Sonraki her bir ürün için ise 500 €'dur. Ödemeyi aşağıda detayları bulunan hesap numarasına Banka Transferi veya Kredi Kartı ile Ödeme yoluyla yapabilirsiniz. Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Online başvurunuzu yaptığınız sonra paylaşılacaktır. Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

WPO Ödülünü neden sizin ürününüzün kazanması gerekiyor? Başvuru sırasında bu sorunun cevabını en fazla 50 kelime ile İngilizce olarak yazılmalı. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla resimlerin estetiği ve profesyonel ellerden çıkmış olması yanında kısa açıklamalarda ambalajı anlatan öz ancak vurucu metinler çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi önemle öneririz.

Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.

Jüri Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?

Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama

2. Yükleme/Boşaltma-Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma, Kapama

3. Satış Cazibesi (Albenisi)

4. Grafik Tasarımı

5. Üretim Kalitesi

6. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi

7. Çevre & Geri Dönüşüm Kolaylığı

8. Uygulamadaki (Konstrüksiyon) Yaratıcılık

9. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Jüride ASD & Türkiye adına da bir temsilci yer almaktadır.

Başvurunuzu http://www.worldstar.org adresinden kendiniz online yapabilirsiniz. Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak için;

Yetkili Ms. Rachel Bayswater

rachel.bayswater@iom3.org ve ya rachel.brooks@iom3.org adreslerine mail atabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için ASD Pazarlama Yöneticisi Sezgin Şahin ( sezginsahin@ambalaj.org.tr ) ile de iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Haberler