Avrasya Ambalaj Fuarı'na Yurtdışından Rekor Ziyaretçi-Basın Bülteni

02 Kasım 2017 15:55

Ambalaj sektörünün en prestijli fuarlarından biri olan Avrasya Ambalaj Fuarı'nın 23'üncüsü 25-28 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen fuarda 1000'den fazla özel ziyaretçi misafir edilirken yurtdışından gelen ziyaretçi oranında büyük bir artış gerçekleşti ve yeni pazarlarda yeni iş ortaklıklarına imza atıldı.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle gerçekleştirilen, sektörün Türkiye'deki en önemli buluşma platformu 23. Avrasya Ambalaj Fuarı, 25-28 Ekim tarihleri arasında 43 ülkeden 1.122 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla,108 ülkeden 60 bine yakın ziyaretçi ve 7 bin 500'e yakın yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Fuara gelen ziyaretçi oranında 2016'ya göre; toplam ziyaretçide yüzde 7'ye, yurt dışı ziyaretçide yüzde 22'ye yakın artış görüldü.

Avrasya Ambalaj Fuarı; sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)'nın da desteğini alıyor.

" Bu Yıl Hedefimiz Kuzey Afrika Pazarı Oldu”

Fuarda ASD ve Reed Tüyap ekiplerinin birlikte yürüttüğü yurtdışı çalışmaları kapsamında bu yıl Fas ve Nijerya konuk edilirken Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya'dan da üst düzey sektör profesyonelleri ağırlandı.Yurt dışı katılımında yaşanan rekor artışı değerlendiren ASD Başkanı Zeki Sarıbekir"Yeni pazarlara ihtiyacımız var. Bu sebeple ASD olarak Reed Tüyap ekipleriyle Fas'ta yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda bu yıl fuarda Fas ve Nijerya'yı konuk ülke olarak ağırlarken bu ülkelerden özel alım heyetleri getirttik. Bu yıl hedefimiz Kuzey Afrika pazarı oldu. Fuarın satış ve pazarlama ekibi, sektör firmalarının portföyünde olmayan yeni firmalara ulaşarak yeni iş ortaklıkları için görüştüler. Fuar her geçen yıl daha çok ilgi görüyor. Bu yıl, özellikle yurtdışından gelen ziyaretçi oranında ciddi derecede bir artış yaşandı. Bu da Türkiye Ambalaj Sektörü olarak dünya çapında daha görünür hale geldiğimizin bir kanıtı. Önümüzdeki yıllarda yeni pazarlar edinerek dünya pazarından aldığımız payı artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

"Avrasya'nın Ambalaj Merkezi Olma Hedefimizi Sürdürüyoruz”

Avrasya Ambalaj Fuarı'nın Türkiye için önemini vurgulayan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, şu değerlendirmeyi yaptı: "Avrasya'nın ambalaj merkezi olma hedefiyle güçlü adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl 23'üncüsünü düzenlediğimiz Avrasya Ambalaj Fuarı'nda esnek plastik, sert plastik, cam, metal ambalaj, kağıt, karton, oluklu mukavva, ahşap ambalaj, ambalaj makineleri, etiket ve diğer yardımcı ambalaj malzemeleri üreticileri ve ambalaj tasarımcıları da yer aldı. Bu fuar, sektör olarak ürünlerimizi ve teknolojimizi dünyaya tanıtmak, yeni pazarlar bulmak adına büyük önem taşıdığı gibi sektörümüzün ülke ekonomisine sağladığı katma değeri de artırıyor. İhracat ve modernleşmeye önem vererek ve teknolojik gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşıyoruz. Bu yıl, Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere 1000'in üzerinde alım heyetini fuarda ağırladık. 2018 yılında ihracatımızın değer olarak 4 milyar doların üzerinde olacağını öngörüyoruz.”

Öğrenci Yarışması'nın Kazananları Ödüllerine Kavuştu

Avrasya Ambalaj Fuarı'nda 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nın sonuçları da açıklandı. Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nden öğrenciler ödüllere layık görüldü. 18 finalist arasından birinciliği kazanana 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL, mansiyon alan üç öğrenciye ise 1.000 TL verildi. Aynı zamanda dereceye giren öğrenciler öğrenim hayatları boyunca "ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu" da kazandı. Kazanan öğrencilerin fuar boyunca sergilenen projeleri de katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Diğer Haberler