“Ambalajlar Gıdayı Korur, İsrafı Önler” - Basın Bülteni

16 Ekim 2017 16:51

Türkiye'de ambalaj sektörüne yön veren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle israfı önlemede ambalaj kullanımının önemine ve tasarrufun gerekliliğine dikkat çekti. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir "Türkiye'nin en büyük sorunlarından olan israfın önüne geçmek için ciddi önlemler alınması gerekiyor. Ambalajlı gıdaları kullanıp, gıdanın ömrünü uzatmak bu önlemlerden biri. Daha yaşanılabilir bir dünya için herkes elini taşın altına koymalı” dedi.

Türkiye'de ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunan ve sektöre kimlik kazandıran Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle gıdalarda ambalaj kullanımının önemine dikkat çekerek israfı azalttığının altını çiziyor. ASD, gıda tüketimi alışkanlıkları hakkında halkı bilinçlendirmek için dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü'nde, ambalajların ekonomiye kazanç sağlayan malzemeler olduğunu bir kez daha vurguluyor.

Ambalajsız Gıdalar Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Hayatın her alanında faydalarını gördüğümüz ambalajın sağlık açısından önemini ASD Başkanı Zeki Sarıbekir şu sözlerle açıklıyor: "Ambalaj, içine konulan gıdaların üretildikleri koşullarda bozulmadan en ekonomik ve güvenilir biçimde tüketiciye ulaştırılmasını ve tanıtılmasını sağlayan bir ürün. Gıda ambalajının temel amacı; gıdaların raf ömrünü uzatmak, uygun koşullarda depolanmasını sağlamak ve gıdaları tüketiciye ulaşıncaya dek diğer bulaşanlardan korumak, gıda bozulmaları ve kalite kayıplarını en aza indirmek. Ambalajlar; ekmek, süt, peynir, bakliyat ve sebze-meyve, gibi günlük ihtiyacımız olan gıdaları korurken aynı zamanda sağlığımızı da koruyor. Çünkü açıkta, ambalajsız şekilde satılan gıdalar bakteri ve çürümeye karşı savunmasız; hızlı bozuluyor ve sağlığı tehdit ediyor. Üstelik bu tür gıdaların menşei takip edilemiyor, raf ömrü de güvenilir olmuyor.”

Gıdalar Çöpe Gitmesin

Gelişmiş ülkelerde ambalajsız ürün bulmanın neredeyse mümkün olmadığını belirten Sarıbekir, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Hijyen dışında İsrafın önlenmesi açısından bütün gıda maddelerinin mutlaka ambalajlı satılması gerekiyor.. Ambalaj bu kadar önemliyken ülkemizde hala pek çok gıda maddesi ambalajsız satılıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre çöpe atılan gıdanın 4'te 1'ini kurtarsak dünya üzerindeki açlık sona erecek. Dünyada milyonlarca aç insan varken, böyle bir israf gerçekten içler acısı. Ülkemizde, ekmeklerin yaklaşık yüzde 9'u çöpe atılıyor. Günlük toplam 6 milyon ekmeğin israf edildiği tahmin ediliyor. Bu, hem bireysel ekonomiye hem de ülke ekonomisini zarar veren büyük bir kayıp. Türkiye'nin en büyük sorunlarından olan israfın önüne geçmek için ciddi önlemler alınması gerekiyor. Ambalajlı gıdaları kullanıp, gıdanın ömrünü uzatmak bu önlemlerden sadece biri. Daha yaşanılabilir bir dünya için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ambalajlı ürünleri tercih ederek gıdayı koruyabilir, tasarruf sağlayabilir, israfı önleyebilir ve geleceğimizi kurtarabiliriz.” dedi.

Diğer Haberler