Ambalaj ve Çevre Kitapçığımızın Dağıtımına Devam Ediyoruz

06 Şubat 2019 10:50

İlgili mevzuat gereği yükümlülüklerimiz ve sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında 10-15 yaş grubu öğrencilerine yönelik olarak hazırladığımız ve geçtiğimiz yıl yeniden basımını gerçekleştirdiğimiz, "Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” adlı kitapçığın yeni versiyonunu dağıtmaya devam ediyoruz.

Bu çalışmamızda "Ambalaj'' terimini kullanım öncesi ve sonrası olarak iki bölümde incelemeyi uygun gördük. Kitapçığın birinci bölümünde;

  • Ambalaj Nedir?
  • Ambalajlar Hangi malzemelerden üretilir?
  • Ambalaj bir ürüne niçin gereklidir?
  • Ambalajlar olmasaydı ne olurdu?

gibi sorulara yanıt verilerek ambalajlı ürünlerin toplum sağlığına, sınai gelişmemize, malzeme ve ürün kayıplarından tasarrufa olumlu katkıları anlatılmaktadır.

Ambalajların kullanımları sonrasında çevreye olan etkisini en aza indirmek, doğal kaynakları sürdürülebilir biçimde korumak, bu konularda toplumsal sorumluluk bilincinin erken yaşta gelişmesine yönelik değerlendirmelerle yapılması gereken çalışmaların yer aldığı ikinci bölümünde ise;

  • Her bir malzemeden yapılan ambalajın geri dönüşüm süreci,
  • Geri dönüşüm sonucunda elde edilen malzemelerden üretilen ürünler,
  • Ambalajların üzerinde yer alan işaretlerin anlamları ile çeşitli bilgiler
    resimli ve akıcı bir anlatım ile yer almaktadır.

Bugüne kadar, toplam 140.150 adet dağıtılan kitapçık, Ankara, Adana, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Gümüşhane, Kocaeli, Konya, Niğde, Samsun, Tokat ve Zonguldak'ta da öğrencilerimize ulaştırılmıştır. Büyük ilgi gören ''Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler'' adlı kitapçığın ülkemiz genelinde dağıtımına devam etmekteyiz.

Konuyu bilgilerinize sunar; söz konusu kitapçığı edinmek istemeniz durumunda sevdaaksu@ambalaj.org.tr adresinden Derneğimiz ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,
Ambalaj Sanayicileri Derneği

Diğer Haberler