Avrasya Ambalaj Fuarı, Kapılarını 23. Kez Açmaya Hazırlanıyor-Basın Bülteni

24 Ekim 2017 11:30

Ambalaj sektörünün en prestijli fuarlarının başında yer alan Avrasya Ambalaj Fuarı'nın 23'üncüsü 25-28 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve REED TÜYAP Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen fuar, bu yıl 40 ülkeden bin 150 katılımcı ve 95 ülkeden 58 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Bu yıl konuk ülke olarak Fas ve Nijerya'yı ağırlayacak olan fuarda ambalaja dair her şey yer alacak.

Bu yıl 25-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 23. Avrasya Ambalaj Fuarı, ambalaj sektörünü İstanbul'da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde buluşturmaya hazırlanıyor. Sektörün Türkiye'deki en önemli fuarı Avrasya Ambalaj'da; esnek plastik, sert plastik, cam, metal ambalaj, kağıt, karton, oluklu mukavva, ahşap ambalaj, ambalaj makineleri, etiket ve diğer yardımcı ambalaj malzemeleri üreticileri ve ambalaj tasarımcıları da yer alacak. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliğiyle gerçekleştirilen ve bu yıl 40 ülkeden 1.150 katılımcının yer aldığı fuarı, 95 ülkeden 58 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Avrasya Ambalaj Fuarı; sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)'nın da desteğini alıyor. Avrasya Ambalaj Fuarı kapsamında ambalaj baskı sanayisindeki son teknolojilerinin ve oluklu mukavva, kağıt ve karton üretim teknolojilerinin sergilendiği Printpack özel bölümü de ambalaj baskı sektörünü de bir araya getirecek.

Fuarda Doğru Müşteriye, Doğrudan Ulaşılacak

Avrasya Ambalaj Fuarı'nın önemine vurgu yapan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, "Bu yıl 25. yaşını kutlayan Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak önümüzdeki 25 yıla odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz. İhracat ve modernleşme bizler için her zaman ilk sırada yer almıştır. Ambalaj Sektörümüz bu günlere teknolojik gelişmeleri takip ederek geldi. Şimdi de Otomasyon ve Endüstri 4.0'ın sektörümüzde daha çok önem kazanacağına inanıyoruz. Teknolojiyi yakından takip etmek zorundayız. Teknolojik gelişmeleri en iyi takip edeceğimiz yerler ise fuarlar. Avrasya Ambalaj Fuarı ise kurulduğu günden beri 30 kat büyüyerek teknolojik gelişmelerin takip edilebileceği Dünyanın en önemli fuarlardan biri haline geldi. Türkiye, Avrasya'nın ambalaj merkezi olma hedefiyle güçlü adımlarla yoluna devam ediyor” dedi.

Konuşmasına devam eden Sarıbekir, "Katılımcıları ve ziyaretçileri için, hedef pazarlardan yeni iş fırsatları geliştirmelerine olanak sağlayacak fuarımız, küresel rekabetin kritik önem kazandığı bu dönemde ambalaj sektörüne ivme katacak. ‘Doğru müşteriye, doğrudan ulaşmak' hedefiyle fuar öncesi ciddi bir ön hazırlık süreci gerçekleştirildi. Fuarın satış ve pazarlama ekibi, sektör firmalarının portföyünde olmayan yeni firmalara ulaştı ve fuarda bu yeni firmalar yer alacak.” dedi.

Fuar Boyunca Yurt Dışından 900 Özel Ziyaretçi Ağırlanacak

Yapılan pazarlama çalışmaları kapsamında bu yıl; Almanya, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Makedonya, Tunus ve Yunanistan başta olmak üzere 95 ülkeden 900 özel ziyaretçi ağırlaması hedefleniyor. ASD ve Reed Tüyap ekiplerinin birlikte yürüttüğü yurt dışı çalışmaları kapsamında bu yıl Fas ve Nijerya konuk ülkeler olarak belirlendi. Fas ve Nijerya'dan organize edilen gıda ve bakliyat ağırlıklı alım heyetlerinin yanı sıra; Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya'dan da üst düzey sektör profesyonelleri ağırlanacak.

Öğrenci Yarışması'nın Kazananları Fuarda Açıklanacak

Tasarım eğitimi alan öğrencileri ambalaj tasarımı alanına yönlendirmek amacıyla düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nın sonuçları da Avrasya Ambalaj Fuarı'nda açıklanacak. Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden öğrencilerin hazırladığı finale kalan 18 proje arasından birinciliği kazanan 5 bin TL ödülün sahibi olacak. Yarışmanın ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü 2 bin TL mansiyon alan üç öğrenci ise 1.000 TL ile ödüllendirilecek. Ayrıca dereceye giren öğrencilere öğrenim hayatları boyunca "ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu" da verilecek. Yarışmada dereceye giren (mansiyon ve sertifika ödülleri de dahil) projelerin sahipleri isterlerse WPO-Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği WorldStar Student ve APF-Asya Ambalaj Federasyonu tarafından gerçekleştirilen AsiaStar yarışmalarına katılabilecek. Kazanan projeler fuar boyunca fuar alanında sergilenecek.

Diğer Haberler