Ambalaj Sektörünün İhracat Hedefi 6,5 Milyar Dolar - Basın Bülteni

Ambalaj Sektörünün İhracat Hedefi 6,5 Milyar Dolar - Basın Bülteni
26 Ekim 2021 14:26

Ambalaj Fuarı Sektör Devlerini İstanbul'da Buluşturdu

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliği ile 26. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı düzenlendi. 125 ülkeden 12 bin yabancı ve toplamda 70 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın sektör paydaşlarını bir araya getirdiğini belirten ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, sektörün geleceği için önemli bir fuar gerçekleştiğini vurguladı.

Ambalaj sektörünü İstanbul'da bir araya getiren Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı'nın 26'ncısı Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Reed TÜYAP işbirliği ile Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşti.

1000'in üzerinde katılımcının yer aldığı ve 20 - 23 Ekim 2021 tarihleri arasında, 4 gün boyunca devam eden fuar 125 ülkeden 12.000 uluslararası ziyaretçi ile birlikte toplam 70.000 ziyaretçiyi ağırladı. Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, İsrail, İran, Irak, Romanya, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan gelen ziyaretçi sayısındaki artış dikkat çekiciydi. Batı Avrupa ülkelerinden %60'a yakın ziyaretçi artışı olurken, ABD'den de nitelikli alıcılar fuarı ziyaret etti. Böylece Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, hitap ettiği coğrafi sınırlarını daha da genişleterek rekora imza attı.  Fuar bu sene ayrıca ilk kez hibrit olarak da düzenlendi. 

Avrasya Ambalaj Fuarı; sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)'nın da desteğini alıyor.

YIL SONU HEDEFİ 6,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Fuarı değerlendiren ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Ambalaj fuarı sektör paydaşlarını bir araya getirdi. Bu sene 26'ncısı düzenlenen fuarımız ilk yılından bu yana 40 kat büyüyerek Avrasya'nın ve Avrupa'nın her yıl yapılan en büyük Ambalaj Fuarı haline geldi. Sektöre katkısının da her sene artarak devam ettiğini gördüğümüz fuarımız bu yıl da sektörün geleceği için önemli gelişmelerin ziyaretçilerle buluşturulduğu bir platform oldu. 2021 yılında ambalaj sektörü olarak, en az 28 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 6,5 milyar dolar ihracat geliri hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 2030 yılına ise sektör büyüklüğümüz için 50 milyar dolar, ihracat için de 20 milyar dolarlık hedefimiz var.” dedi.

Fuar etkileşimi Business Connect Programı etkinlikler serisi kapsamında 25 Ekim - 5 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşecek Online Networking Günleri sayesinde devam edecek. Önümüzdeki sene 27'incisi düzenlenecek olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı 12-15 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği

FOTOĞRAFLAR

Diğer Haberler