Sunchemical Konsantratları ile Sun Matbaa Malzemeleri Özel Renk Üretimine Başladı

11.01.2018

HAZIRLAYAN: Engin Yıldırım Ar-Ge Teknik Müdürü Sunchemical Türkiye

Spot ekstra renkler baskının vazgeçilmezi. Genellikle baskı dizaynlarında, daha geniş renk evreni elde etmek için, CMYK yerine ara renklerden oluşan ve CMYK'ya göre çok daha temiz görünün spot renkler tercih ediliyor. Özellikle kurumsal renkler bu şekilde seçiliyor.

Kurumsal renkler, ait olduğu kuruluşu temsil ediyor ve bu renkler dizayn edilirken, Renk uzayı koordinatındaki yerleri tespit edilerek matbaalardan da aynı koordinatları kullanarak belirli bir tolerans içerisinde basmaları isteniyor. Bundan dolayı spot renklerin hazırlanması çok büyük önem sahip. Nihai kullanım yerine göre, mürekkepte ışık haslığı, hızlı kuruma, sürtünme dayanımı, vb dayanım özellikleri isteniyor. Bu yüzden Sunchemical, spot renk imalatını ayrı bir hat olarak düşünüyor ve Badalona / İspanya Ana fabrikasında ayrı bir imalat hattında ve çok geniş renk yelpazesinde gerçekleştiriyor. Bu hatta gerçekleştirilen spot renk sistemi iki şekilde adlandırılıyor:

  • MSB Sistemi: Bu sistemde renklendiriciler konsantre halindedir ve mürekkep halinde değildir. Mürekkep haline gelmesi için, wax, kurutucu, set-off pastası vb mürekkep bileşenleri ayrı ayrı ilave edilir.
  • IROCART Sistemi: Bu sistem, çok yüksek pigment konsantrasyonuna sahip bitmiş mürekkep sistemi ve ilaveye gerek kalmadan baskıda kullanıma hazır. Her iki sistem için de spektrofotometre kullanarak renk yapmak için DATABASE Sunchemical tarafından hazırlandı.

IROCART Sistemi, kullanıma hazır bitmiş mürekkep olduğu için, matbaalarda genellikle bu sistemi öneriyoruz. Çünkü, baskıdan sonra gerekli fonksiyonları yerine getirecek mürekkep bileşenleri ürüne ilave edilir (Matbaa ortamındaki hızlı imalat temposunda, bu bileşenlerden bazılarının unutulması, sonrasında geri dönüşü olmayan zararlara neden olabilir. Bu yüzden genellikle matbaalara, yüksek konsantrasyonda ve kullanıma hazır IROCART Sistemini öneriyoruz). Bu sistemi kuramayacak matbaalar için Sunchemical, bu sistemi İstanbul'daki bayisi Sun Matbaa Malzemelerini kurdu. Sun Matbaa Malzemeleri, 2.Matbaacılar Sitesinde ve matbaaların hemen yanı başında. Çok hızlı aksiyon gerektiren spot renk imalatı için, Sun Matbaa Malzemeleri, Sunchemical'ın Gebze'deki fabrikasında bulunan ve Sunchemical'ın Global Renk merkezi ile koordineli çalışan laboratuvarı ile müşterek çalışıyorlar. Sun Matbaa Malzemeleri, kendisine gelen renk isteklerini Gebze Laboratuvarı ile paylaşıyor. Gebze laboratuvarında, çok yüksek hassasiyetle çalışılan renklerin nihai formülleri Sun Matbaa Malzemeleri ile paylaşılarak ve istenilen ürün imalatı orada gerçekleşiyor. Gebze Fabrika ile koordineli çalışılan spot renkler, nihai kullanım şartlarına uygun olarak çalışılıyor. Örneğin, L,a,b hedefli Spektral değerlerde, ya da CxF dosyası baz alınarak, ya da yaş numune üzerinden, ya da boş baskı temini ile hedef baskı baz alınarak çalışılabiliyor. Çalışılan renkler üzerine parlak/mat selefon, parlak/mat dispersiyon lak, parlak/mat UV lak ya da parlak/mat yağ bazlı vernik uygulaması varsa, bu uygulamalar yapıldıktan sonra nihai renk formülü tamamlanıyor. Gebze fabrikasını altyapısını kullanarak, Sun Matbaa Malzemeleri matbaacılara çok hızlı şekilde hizmet veriyor.

İletişim: SunChemical Türkiye Gebze Fabrikası / Tel: 0 262 743 43 85 Fax: 0 262 744 17 44

Kaynak: Pack Converting

Diğer Haberler