PAYLAŞ

Hayat Kimya'dan 800 Milyon TL Yatırımla İki Yeni Tesis

Hayat Kimya, Kocaeli kampüsüne eklediği 800 milyon TL değeriyle 600 kişiye istihdam sağlayan iki yeni tesisini faaliyete geçirdi. Non-woven tekstili ve Hayat Kimya markalarının tüm ürünlerinin ambalajını üreten tesisin yanı sıra Avrupa'nın en büyük otomatik deposunu da bünyesine kattı. 

Non-woven ve Ambalaj üretimi yapan yeni tesiste, bebek ve yetişkin bezi ile hijyenik pedlerde kullanılan, dokumasız, örgüsüz, hava geçiren çok özel bir kumaş olan Non-woven üretiliyor. Dokunmadan ve örülmeden, son teknoloji ile oluşturulan bu özel kumaş, Molfix bezler, Molped hijyenik pedler, Joly yetişkin bezleri için özel ölçülerde kesiliyor.

Aynı tesiste, Bingo'dan Molfix'e, Molped'den Papia'ya kadar 12 markasının tüm esnek ambalajlarını kendi bünyesinde üretiyor. Ambalajların renk çeşitliliğinden, baskılarına kadar tüm farklı uzmanlık gerektiren iş alanlarını tek çatı altında toplayarak, uçtan uca entegrasyonda derinlemesine birikim elde ediyor. Özellikle hijyen kategorisinde, bebek bezlerinde hammaddenin özel kumaş hale getirilmesinden, tüm ürün ambalajlarının üretilmesine kadar geniş kapsamda "uçtan uca entegrasyonu” Türkiye'de ilk kez Hayat Kimya gerçekleştirmiş oldu.

Hayat Kimya'nın diğer yatırımı ise tam otomatik depo oldu. Tam Otomatik Depo'nun, 27 bin metrekare kapalı alanda, 12.600 metrekare depolama ve 14.500 metrekare operasyon alanı bulunuyor. Dikey mimariye sahip depo konvansiyonel depolara göre yüzde 75 alan verimliliği sağlıyor. İleri otomasyon teknolojisiyle birim alanda daha fazla ürün depolanabiliyor. Yaklaşık 11 futbol sahasını dolduracak ürün, 4 futbol sahası genişliğindeki alana depolanıyor. Ayrıca, depodaki yüksek teknoloji, düşük oksijen seviyesiyle, herhangi bir depoda yaşanabilecek yangın riskini minimum seviyeye indiriyor.