PAYLAŞ

Ambalajın Ay Yıldızlarına WorldStar ve AsiaStar'dan Ödül Yağmuru

TÜRK AMBALAJ ŞİRKETLERİ KÜRESEL
REKABETTE MEYDAN OKUDU

‘AMBALAJIN AY YILDIZLARI'NA
WORLDSTAR VE ASİASTAR'DAN ÖDÜL YAĞMURU

Uluslararası arenada rekabet gücünü her geçen gün artıran Türkiye Ambalaj Sanayi, küresel düşünmenin meyvelerini topluyor. WorldStar 2015 Yarışması'nda 12 ödül kazanarak
rekora imza atan Türk şirketler, bu yıl ilk kez katıldıkları AsiaStar Yarışması'ndan ise 2 ödülle
geri döndü. Türk şirketlerin yanı sıra geleceğin ambalaj tasarımcıları da küresel çapta
elde ettikleri başarılarla göz kamaştırdı.

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2015 ve Asya Ambalaj Federasyonu tarafından düzenlenen AsiaStar 2014 Yarışma sonuçları açıklandı. Türkiye Ambalaj Sanayi başarılarıyla her iki yarışmaya da damgasını vurdu. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve 37 ülkeden 264 ürünün katıldığı WorldStar 2015 Yarışması'nda Türk şirketler, bir rekora imza atarak 12 ödül kazandı. Türkiye'den bu yıl ilk kez katılımın olduğu AsiaStar yarışmasına katılan her 2 şirket de ödülle geri dönmeyi başardı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, Türkiye Ambalaj Sanayinin son 7 yıl içerisinde pazar büyüklüğünü yaklaşık 6 kat artırarak 19 milyar dolara çıkardığına dikkat çekti ve katma değere odaklanan sektörün küresel rekabette giderek daha fazla öne çıktığını belirtti. Her iki yarışmada ödül alan firmaları kutlayan Korkut sözlerine şöyle devam etti: "Uluslararası arenada elde edilen başarılar sektörümüzün rekabet gücünü net bir şekilde ortaya koyuyor. Şimdi hedeflerimiz daha büyük. Ortak aklın ve sektörel birlikteliğin gücüyle Türkiye'yi Avrasya Bölgesi'nin ambalaj merkezi yapma hedefimize ulaşmak için kararlıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye Ambalajda Dünya Devlerini Geride Bıraktı
Katma değerli üretime odaklanan Türkiye Ambalaj Sanayi, uluslararası arena elde ettiği başarılarla 2015 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve 37 ülkeden 264 ambalaj ürününün başvurduğu WorldStar 2015 Yarışmasında Türkiye, rekor bir başarı elde ederek aldığı 12 ödül kazandı. Türkiye elde ettiği bu başarıyla ABD, Çin ve Japonya'nın ardından en fazla ödül alan 4'üncü ülke oldu.

Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında ödül kazanarak WorldStar 2015 Yarışmasına katılma hakkı elde eden ve ödül alan şirket ve ambalajlar ise şu şekilde sıralandı: "Altıparmak Gıda-Balparmak Katla Balla, Anadolu Cam-İBB Hamidiye Su Şişesi & Kemal Kükrer Acı Sos Şişesi, Bayındır Ambalaj-Cam/Sunroof Ambalajı & Far Seperatör Ambalajı, Dentaş Ambalaj-Çiçek Kutusu, Doğadan Gıda- Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları, Sezen Gıda-Anavarza Bal, Orhan Irmak Tasarım-Korkmaz Mevlevi Çay Seti, Tasarım Üssü-Tekirdağ Rakısı No:10, Tasarist-Mealbox & Bingo Cam.” WorldStar 2015 Yarışması'nda başarı elde eden firmalar 19 Mayıs 2015'te İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek gala gecesiyle ödüllerini alabilecek.

Türkiye Ambalaj Sanayi rekabet gücünü Asya pazarından da ortaya koydu. Türk şirketlerin bu yıl ilk kez katıldığı AsiaStar 2014 Yarışması'na Türkiye'den iki şirket katıldı. Yarışmada, Altıparmak Gıda Balparmak Katla Balla ambalajıyla, Doğadan Gıda ise Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları ambalajıyla ödül almaya hak kazandı.

Yarışmalarda ödül alan marka, tasarımcı ve ambalaj üreticilerini kutlayan ASD Başkanı Sadettin Korkut, katma değere odaklanan sektörün küresel rekabette her geçen gün daha fazla öne çıktığını belirtti. Son 7 yılda sektörün pazar büyüklüğünü yaklaşık 6 kat artırarak 19 milyar dolara, ihracatını ise 3 kat artırarak 4 milyar dolara çıkardığına dikkat çeken Korkut, "uluslararası arenada elde edilen başarılar ambalaj sektörünün doğru yolda olduğunun bir kanıtı” dedi.

Sadettin Korkut: "Dünya Ambalaj Ay Yıldızları Seçiliyor”
ASD olarak Türkiye'nin ambalajda çekim merkezi olması için çalıştıklarını söyleyen Korkut, bu kapsamda ASD tarafından organize edilen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasına 2015 yılından itibaren yurt dışından ürünlerin de katılacağı müjdesi verdi. ASD Başkanı, yarışmanın önce Doğu Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk-i Cumhuriyetleri kapsayacak şekilde önce bölgesel daha sonra ise uluslararası yarışma haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti ve ekledi: "Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamıza bu yıldan itibaren yurt dışından ürünler de katılabilecek. Yani Ambalaj Ay Yıldızları uluslararası olacak ve Dünya Ambalaj Ay Yıldızları seçilecek. Şubat 2015'te başvuruları başlayacak olan yarışmaya ambalaj tasarımcılarının, ambalaj üreticilerinin ve ambalajlı ürünleri piyasaya süren tüm markaları bekliyoruz”

Geleceğin Tasarımcıları WorldStar Student 2014'e Türk Öğrenciler Damga Vurdu
Türk şirketlerin yanı sıra geleceğin ambalaj tasarımcıları da küresel çapta elde ettikleri başarılarla göz kamaştırdı. ASD ve Reed TÜYAP işbirliği ile geçtiğimiz yıl onuncusu düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2014'te dereceye giren projelerin katılma hakkı elde ettiği WorldStar Student 2014'te Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Doğukan Karapınar, Karakalem Çizim Kalemi Ambalajı Projesiyle ilk üç arasında yer alarak "WorldStar Student Ödülü” almaya hak kazandı. Yarışmaya grup olarak katılan İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi Mina Yancı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Merve Aynur PushEat, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Denizhan Arda ise Purelite Sparkling Ocean Çamaşır Deterjanı Ambalajı Projeleriyle Takdir Belgesi almaya hak kazandı. Yarışmada toplamda 11 başvuru dereceye girdi ve sertifika aldı. Yarışmada ilk 3 dereye giren öğrenciler bu yıl 19 Mayıs 2015'te İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek ödül törenine katılarak, ödüllerini alabilecekler. Bu öğrencilerin ulaşım ve konaklama masrafları  Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından karşılanacak.

Basın Bülteni Ocak 2015

 

AsiaStar 2014

 

                                                    

  Doğadan Gıda - Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları           Altıparmak Gıda- Balparmak Katla Balla              

 


 WorldStar 2015

                                                   

 Altıparmak Gıda-Balparmak Katla Balla                                     Anadolu Cam-İBB Hamidiye Su Şişesi  

 


                                                  

Anadolu Cam -Kemal Kükrer Acı Sos Şişesi                                    Bayındır Ambalaj (Cam)- Sunroof Ambalajı

 

                                                               

 Bayındır Ambalaj-Far Seperatör Ambalajı                            Dentaş Ambalaj-Çiçek Kutusu

 

                                                          
Doğadan Gıda- Doğadan Soğuk Bitki ve Meyve Çayları                      Sezen Gıda-Anavarza Bal                   

                                                               

 

                                                           

Tasarım Üssü-Tekirdağ Rakısı No:10                                   Orhan Irmak Tasarım-Korkmaz Mevlevi Çay Seti

 

 

                                   

 Tasarist-Mealbox                                                                                  Tasarist- Bingo Cam

 

 


WorldStar Student 2014

 

 

 Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Doğukan Karapınar, Karakalem Çizim Kalemi Ambalajı Projesi

 

 

 

 İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi Mina Yancı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Merve Aynur PushEat

 

 

 Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Denizhan Arda ise Purelite Sparkling Ocean Çamaşır Deterjanı Ambalajı Projesi

Fotoğraflar