PAYLAŞ

11. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

 
 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) ve Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı organizatörü Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015'te ilk üç, mansiyon ve sertifika alan öğrenciler açıklandı. 22 Ekim 2015'te düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul-2015 Fuarı açılış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

 Rekor başvuru

Türkiye'de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada Türkiye genelinde 19 üniversitenin Endüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel Tasarım ve Grafik Tasarım bölümlerinden 148 proje kazanmak için yarıştı. Toplam 12 proje başarılı bulunarak ilk üç derece, mansiyon ve sertifika ödüllerini paylaştı.

 Yarışmaya katılan projelerde, 3+1S olarak adlandırılan ve ambalajın temel işlevi olan "Sarma, Saklama, Satma ve Sürdürülebilirlik' (çevre etkisi gözetilmiş) işlevlerinin yanı sıra tüketim biçimlerinde farklılık ve kolaylık yaratan, ambalaj tasarımına farklı bir bakış sunan projeler öne çıktı.

Şampiyon tasarımcılara hem ödül hem de burs

11'inci Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda ilk üç dereceyi paylaşan finalistler, 5 bin TL, 3 bin TL, 2 bin TL para ödülünün sahibi oldu. Mansiyon alan üç öğrenci ise 1000 TL ile ödüllendirildi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: ‘‘Bu yarışma WPO - Dünya Ambalaj Örgütü ve APF -Asya Ambalaj Federasyonu tarafından tanınıyor ve teşvik ediliyor. Yarışmada (mansiyon ve sertifika dahil) ödüle layık bulunan projelerin sahibi gençlerimiz dilerlerse WPO ve APF tarafından düzenlenen WorldStar ve AsiaStar Student yarışmalarına katılabiliyorlar. Yarışmamızda ilk üç dereceyi hak eden gençlerimize ise çeşitli ödüllerin yanı sıra öğrenim hayatları boyunca ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu' adı altında yılda 12 ay burs sağlayarak, bu başarının sürdürülmesine katkıda bulunabilmeyi arzuluyoruz. Bu yarışmadan başarı elde eden öğrencilerimiz WorldStar Student Yarışması'nda dünya çapında büyük başarılar elde ediyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi'nden bir öğrencimiz ilk üç arasında yer alarak ‘WorldStar Student Ödülü'nü almaya hak kazandı'' dedi.

Yarışmada dereceye giren finalistlerin projeleri 22-25 Ekim 2015 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı'nda sergilendi.

ŞAMPİYON TASARIMLAR


DERECELER İSİM OKUL ADI PROJE ADI
1. Muhammed Saner Öztürkler Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Wave
2. Emre Karacan Anadolu Üniversitesi Grafik Bölümü Şifa Süzen Poşet Çay Ambalajı
3. Zeynep Çebi/ Ege Apaydın/Özgün Yurdaer İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Recyc-all
M Büşra Öztürk Dumlupınar Üniversitesi Grafik Bölümü Kuruyemiş Ambalajı
MTugay Topçu İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü

Cooler Pak

M Reyda DönmezİTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Tek Kullanımlık Protein Tozu Ambalajı
S Aslıhan TokatODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Box Candy
S Dilara Şebnem EsendemirMarmara Üniversitesi Grafik Bölümü Telve Türk Kahvesi Ambalaj Projesi
S Mertcan AvcıBilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Nutpot
S Yağmur Cansel İlhanYaşar Üniversitesi Grafik Tasarımı Yüksek Lisans Programı Stubble -Tıraş Sabun Ambalajı
S Dilara Kartalkaya İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Ballı Kaymaklı
S Nur Nagihan TunaODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Güldür

 

Fotoğraflar